Tuesday, December 15, 2015

Математик загвар байгуулах

Хичээлийн сэдэв: Математик загвар байгуулах

Заах анги: 12 жилийн 8-р анги
Зорилго: Загвар байгуулах үе шатны дагуу математик загвар байгуулах чадвар эзэмшинэ.
Зорилт:  
ü  Загвар, түүний төрөл
ü  Загвар байгуулах үе шатыг мэдэх
ü  Математик загвар байгуулах
Хэрэглэгдэхүүн: Нэгж хичээлийн хөтөлбөр, самбар, шохой, компьютер, үзүүлэн, цахим хэрэглэгдэхүүн

Арга зүй: Тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах, мэдлэг бүтээлгэх арга


Хичээлийн бүтэц:
Хичээлийн үе шат
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Багшийн санал (Б)    Сурагчийн хариулт (С)

   
v     Анхаарах зүйл
1.       
Хичээл зохион байгуулах
(2 мин)
Б: Сурагчидтай мэндлэж, ирц бүртгэх
Багштай мэндлэж, хичээлд бэлтгэх

v  Ангийн сурагчдыг хичээлд идэвхитэй оролцохыг уриалах.
2.       
Сэдэл төрүүлэх үе
( 5 мин)
Сурагчдад эгнээ дугаар бүхий билет тарааж өгнө. Сурагч бүр өөр өөрийн суудалын дагуу хүснэгт байгуулан тэмдэглэнэ.




3.       
Шинэ мэдлэг олгох үе
(12 мин)


Объект болон үйл явцын тоон үзүүлэлтүүдийг цэг, шулуун, муруйгаар дүрслэн үзүүлсэнийг график загвар гэнэ. Хоёр хэмжигдэхүүний хоорондын хамаарлыг функц гэнэ. Функцийн график нь хоёр хувьсах хэмжигдэхүүний хоорондын хамаарлыг хавтгайн цэгүүдээр дүрсэлсэн дүрслэл юм. Функцийн график нь математик загварын жишээ болно.
Функцийн график байгуулахдаа:
1.      Түүний томъёоны дүрслэлийг ашиглан хүснэгтэн өгөгдлийг бэлтгэнэ. Энэ нь тухайн функцийн хүснэгтэн загвах болно.
2.      Хүснэгтэн загварыг ашиглан тэгш өнцөгт координатын системд харгалзах цэгүүдийг байгуулж, цэгэн график загварыг, зарим үед шугамаар холбон шугаман график байгуулна.

v  Шинэ мэдээллийг анхааралтай ажиглаад тэмдэглэж авна.
.
4.       
Бататгах үе
(13 мин)
1.      y=2x-1, y=3x+5 функцийн график байгуулаарай.
2.      Зохиолчдын бүтээлүүдийг Зохиолч ба бүтээл гэсэн дүрмээр харгалзуулж хүснэгт зохиогоорой.


5.       

Дүгнэлт
(6 мин)
Б. Өнөөдрийн хичээлээр ойлгосон зүйлийг дэвтэр дээр нь бичүүлж нэгээс хоёр сурагч сонгон яриулна.
С. Ойлгосон зүйлээ дэвтэртээ бичиж бусад сурагчдад тайлбарлан өгнө.
.
6.       
Гэрийн даалгавар
(2 мин)
Мэдээллэн загвар байгуулах үе шатыг баримтлан, ундааны саваар                     Амьтан   бүтээж  ирээрэй.

Загвар байгуулах үе шат

Хичээлийн сэдэв: Загвар байгуулах үе шат

     Заах анги: 8в
    Зорилго:  Загвар байгуулах алхам дарааллыг ойлгон тэдгээрийг практикт ашиглах
    Зорилт:
ü  Загвар загварчлалын тухай ярилцах
ü  Загвар байгуулах алхам дарааллыг ойлгож, ашиглах

Хэрэглэгдэхүүн: Нэгж хичээлийн хөтөлбөр, самбар, шохой, компьютер, үзүүлэн, цахим хэрэглэгдэхүүн

Арга зүй: Тайлбарлан таниулах, харилцан ярилцах, мэдлэг бүтээлгэх арга


Хичээлийн бүтэц:
Хичээлийн үе шат
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Багшийн санал (Б)    Сурагчийн хариулт (С)
Үнэлгээ
           
v     Анхаарах зүйл
1.       
Хичээл зохион байгуулах
(2 мин)
Б: Сурагчидтай мэндлэж, ирц бүртгэх
Багштай мэндлэж, хичээлд бэлтгэх
v  Ангийн сурагчидыг хичээлд идэвхитэй оролцохыг уриалах.
2.       
Өмнөх мэдлэг сэргээх үе
( 5 мин)
Бид амьдралдаа төрөл бүрийн загварыг ашигладаг. Тухайлбал:
ü  Ямар нэг зүйлийн жижгэрүүлсэн хувь (Онгоцны загвар, орон сууцны загвар, дэлхийн бөмбөрцгийн загвар)
ü  Шинээр бүтээн байгуулж буй зүйлийн эх загвар Хувцасны загвар, машины загвар)
ü  Үлгэр дуурайл болох хэв маяг (фотомодел)
Загварчлал нь ажиглалт, туршилтын хамтаар шинжлэх ухааны танин мэдэхүйн үндсэн аргуудын нэг болж байдаг. Загварыг бүтээх үйл явцыг загварчлал гэнэ. Юмс үзэгдлийг танин мэдэх тэдгээрийгт байгаа зүй тогтлыг илрүүлэх учир шалтгааныг нээн харуулахын тулд объектуудыг судалдаг.




3.       
Шинэ мэдлэг олгох үе
(12 мин)
Бүх зүйлийг нэгэн зэрэг бүрэн төгс судалж мэдэх боломжгүй учир объектын шинж чанар тус бүрээр нь салган авч үздэг. Шинжлэх ухааны хувьд загвар гэдэг нь түүн дээр хялбар үйлдэл гүйцэтгэх, туршилт хийх боломжтой, судлаачийн сонирхож буй эх объектын шинж чанар, үзүүүлэлтүүдийн ялган авч болохуйц, эх объектыг орлохоор хялбаршуулсан дүрслэл юм.
Загварчлах явуын бүтэц:
Бодлого
Загварчлалын
объект

Загварчлалын
субъект



ын
Загвар
Объектын мэдээллэн загвар
 
















v  Шинэ мэдээллийг анхааралтай ажиглаад тэмдэглэж авна.

Хичээлд идэвхитэй оролцсон сурагчдад стандарт бус үнэлгээ өгнө.
4.       
Бататгах үе
(13 мин)
Даалгавар №1
Дараах объект болон түүний загвар хоёрын адил төсөөтэй байдал нь юунд оршиж байгааг тайлбарлана уу?
a)      Дээл, дээлний үлгэр загвар
b)      Байшин, байшингийн план зураг, биет загвар
c)      Онгоц, цаасан онгоц
Даалгавар №2
Арав хоногийн хугацаанд өдөр бүр хэдэн сандал хийсэн нь мэддэгддэг байж. Тэгвэл өдөрт дунджаар хэдэн сандал, бүгд нийлээд хэдэн сандал хийсан болохыг тодорхойлно уу? Энэ бодлогын хүснэгтэн загвар ямар байх вэ?

Даалгавар гүйцэтгэсэн сурагчдад стандарт бус үнэлгээ өгөх
5.       

Дүгнэлт
(6 мин)
Б. Өнөөдрийн хичээлээр ойлгосон зүйлийг дэвтэр дээр нь бичүүлж нэгээс хоёр сурагч сонгон яриулна.
С. Ойлгосон зүйлээ дэвтэртээ бичиж бусад сурагчдад тайлбарлан өгнө.
     
6.       
Гэрийн даалгавар
(2 мин)
Сурах бичгийн 10 хуудас дасгал 1,2 хийж ирээрэй.